HGS Yükleme Nasıl Yapılır?

HGS yükleme nasıl yapılır hakkında öğrenmek istediğiniz bilgileri en doğru ve güncel olarak yazımızda sizler için derledik. Hızlı Geçiş Sistemi HGS, bildiğiniz üzere KGS sisteminin yarattığı gişelerdeki yoğunluğu azaltmak amacıyla 17 Eylül 2012 tarihinde kullanılmaya başlandı.Kartlı Geçiş Sistemi olarak kullanılan KGS, otoban ve köprü gişelerinde sürücülerin duraklamasına neden oluyordu ve durum böyle olunca gişelerde uzun kuyruklar meydana geliyordu. Hızlı Geçiş Sistemi hayata geçirilerek gişelerde oluşan bu trafik yoğunluğunun azaltılması planlandı. HGS etiketi veya kartına sahip araç sahipleri, gişelerden duraklama yapmadan daha hızlı bir şekilde geçebiliyorlar.Hızlı Geçiş Sistemini kullanan sürücülerin en çok takıldığı sorunlardan biri bakiye yükleme işlemleridir. HGS bakiyesini takip etmeyen sürücüler, gişelerden geçerken yetersiz bakiye ile karşılaşıp yüksek cezai bedeller ödemektedir. Sürücülerin en çok bilgi almak istediği konu olan “HGS yükleme nasıl yapılır?” sorusuna cevap olarak detaylı bilgileri sizlerle paylaştık.

HGS Yükleme Nasıl Yapılır?

 

    • İnternet Üzerinden Online Olarak HGS Yükleme : Zaman açısından hayatımızı bir çok yönde kolaylaştıran internet, en çok ödemeler konusunda tercih ediliyor. HGS yüklemeleri de internetin sağladığı kolaylıklardan faydalanarak online olarak yapılabiliyor. HGS yükleme işlemini internet üzerinden yapmak için HGS etiketini aldığınız yer önemlidir. HGS etiketini PTT’den aldıysanız, online bakiye yükleme işlemini de PTT’nin web sitesinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. PTT web sitesine giriş yaparak HGS bakiyenize kredi kartınızla yükleme yapabilirsiniz. Eğer HGS etiketini bankalar aracılığıyla temin ettiyseniz, aldığınız bankanın internet şubesinden kredi kart veya hesabınızdaki para ile bakiye yükleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

    • İnternet Kullanılmadan : Ödemeler konusunda çoğu kişinin kullandığı internet, bazı zamanlarda çeşitli dolandırıcılık olaylarının yaşanmasına neden olabiliyor. Bu sebeplerden dolayı ödeme işlemlerini internet üzerinden yapmayı tercih etmeyen sürücüler, PTT şube ve acentelerinden, otoyol kenarındaki kart dolum merkezlerinden, bazı benzin istasyonlarından ve bankaların şubelerinden bakiye yükleme işlemi yaptırabilirler.

 

HGS Nerelerden Alınır ?Hızlı Geçiş Sistemi olarak kullanılan HGS’yi etiket veya kart şeklinde PTT’lerden ya da bankalardan temin edebilirsiniz. PTT üzerinden aldığınız HGS’nizi internet üzerinden sadece PTT sitesinden bakiye yükleyebilirsiniz. Aynı şekilde bankadan aldığınız HGS’nizi internet üzerinden sadece bankanın internet şubesinden yükleyebilirsiniz. İnternet haricinde ptt şubelerinin hepsinden bakiye yükleme yaptırabilirsiniz. 

 

    • PTT’den HGS Almak : HGS etiketinizi PTT şubeleri veya acentelerinden alabilirsiniz. Bakiye yükleme işlemini de PTT şubelerinden ve PTT’nin HGS internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

    • Bankadan alınan HGS : Bankalardan alınan HGS’nin en çok tercih edilme nedenlerinden biri otomatik ödeme talimatı verilebiliyor olmasıdır. HGS’nizi bankalar üzerinden sipariş verip kargoyla adresinize getirtebildiğiniz gibi banka şubesine giderek de temin edebilirsiniz.

 

PTT veya Bankalar aracılığıyla aldığınız HGS’nizi hem PTT internet sitesi hem bankaların şubelerinden bakiye görüntülemesi ve yüklemesi yapabilirsiniz. Bununla birlikte hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden plakanız ile HGS bakiye ve kullanım hareketlerini görüntüleyebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir