Hgs Kaçak Geçiş

HGS Kaçak geçiş cezası bir çok farklı şekilde aboneliğinize ya da plakanıza yansıtılmaktadır. Ücretli köprü ve otoyol gişelerinden geçiş esnasında, ücretin otomatik olarak çekilmesini sağlayan HGS sistemi, kendine ait gişe bölümlerinde kullanılmaktadır. Gişelerden geçerken, OGS ve HGS olarak ayrılmış bölümlerden, sizin aboneliğinize uygun olanları tercih etmelisiniz. HGS aboneliğiniz varken, OGS gişesinden geçiş yaparsanız eğer, kaçak geçiş yapmış sayılırsınız. Kaçak geçiş cezası da, normal geçiş ücretinin 10 katı kadar aboneliğinize ya da plakanıza trafik cezası şeklinde yansıtılmaktadır. HGS aboneliğiniz varsa ve herhangi bir ceza işlemi ile karşılaşmak istemiyorsanız, HGS aboneliğinizi dikkatli kullanmaya çalışmalısınız. Hatalı gişeden geçmenin cezası gibi yetersiz bakiye ile geçiş cezası da kaçak geçiş cezaları içine dahil edilmektedir.

HGS Kaçak Geçiş Cezası Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi olan HGS gişelerinden geçiş yaparken, çeşitli ihlaller gerçekleştirmeniz durumunda; plakanıza HGS geçiş ihlali trafik cezası yansıtılır. HGS Kaçak geçiş cezası olarak yansıtılan bu ceza; 15 gün içinde HGS ya da OGS abonesi olmanız ve aboneliğinize yeterli bakiye yüklemeniz durumunda, kaçak geçiş olarak uygulanmaz ve normal geçiş ücreti hesabınızdan düşürülür. Aksi durumda ise, kaçak geçiş cezası olarak plakanıza trafik cezası kesilir ve belgesi tarafınıza gönderilir. HGS ya da OGS aboneliği yaptırmayıp cezayı ödemeyi tercih ederseniz, cezanızın kesinleşmesinden 15 gün içinde %25 indirimli olarak ödeyebilirsiniz. Ödememeniz halinde ise, sürekli olarak faiz işlenir ve daha fazla bir ceza beseli ödemiş olursunuz.

HGS Abonesi Nasıl Olunur?

HGS abonesi olmak için bir çok farklı yöntem vardır. Oldukça kolay biçimde HGS aboneliğinizi gerçekleştirebilir ve ücretli köprü ile otoyollardan gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz Ücretli otoyol ve köprülerden geçiş sırasında duraklamanıza gerek kalmadan, otomatik olarak ücretin ödenmesini sağlayan HGS aboneliğine PTT ya da bankalar aracılığıyla başvurabilirsiniz.

PTT ile HGS Aboneliği : En yakın PTT şubesi ya da acentesine giderek HGS başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuzun ardından HGS kart ya da etiketinizi PTT’den temin edebilirsiniz. PTT’den yapılan HGS aboneliği ücretli olmaktadır. Ücretin ödenmesinin ardından, HGS içine de en az 30 TL bakiye yüklemeniz gerekmektedir. HGS’nizi PTT aracılığıyla temin ettiyseniz, bakiye yüklemelerini de yalnızca PTT aracılığıyla gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bankadan HGS Aboneliği : Banka aracılığıyla yapılan HGS aboneliği, daha fazla avantajlı olmaktadır. Bankaların sunduğu kampanyalar sayesinde, HGS aboneliğinize herhangi bir ücret ödemeden sadece bakiye yüklemesi yapabilirsiniz. Bankadan temin ettiğiniz HGS kart ya da etiketinizi yalnızca bankalardan doldurabilirsiniz. En yakın banka şubesine ya da bankanın internet şubesine giriş yaparak, HGS başvurusunda bulunabilirsiniz. Fiziksel şubeden yaptığınız başvuruda, HGS kartınızı hemen teslim alırsınız ancak, internet şubesinde yapılan başvuruda kartınızın kargo ile gönderilmesini beklemeniz gerekmektedir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir