HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS iptali nasıl yapılır sorusuna cevap niteliğinde hazırladığımız makale ile siz de kolayca ihtiyacınız olan işlemi gerçekleştirebileceksiniz. HGS iptal işlemleri genellikle araç satışı gerçekleştirildiğinde tercih edilmektedir. Siz de aracınızı sattıysanız, en kısa sürede HGS iptalini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Aracı sattıktan sonra HGS iptali gerçekleştirmezseniz, HGS’niz üzerinden geçiş yapılmaya devam edilir ve bakiye tükenmişse, kaçak geçiş cezası olarak adınıza işlem yapılır.

HGS İptali Nasıl Yapılır?

Bir çok kişi HGS iptalinin yapılması gerektiğini bilmez. Genellikle araç satıldığında HGS’nin de devir olduğun düşünmektedir. Bu hata çok ciddi ceza bedellerine mal olabilir. Bu yüzden de, aracınızı sattığınız gün HGS aboneliğinizi derhal iptal ettirmeye dikkat etmelisiniz. HGS iptali için gerekli olan işlemleri ve uygulayabileceğiniz yöntemleri ise aşağıdaki satırlarda sıraladık. HGS iptali gerçekleştirmek için bu yöntemleri uygulayabilir ve siz de kolay bir şekilde HGS’nizi iptal edebilirsiniz. HGS iptali gerçekleştirmek için HGS’nizi nereden aldığınız önemlidir. HGS etiket ya da kartınızı PTT’den temin ettiyseniz, iptal işlemini de PTT üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. HGS iptal işlemlerini gerçekleştirmek için en yakın PTT şubesine gidebilir ya da internet üzerinden iptal başvurusunda bulunabilirsiniz. HGS kart ya da etiketinizi bankadan temin ettiyseniz, iptal işlemlerini de bankalar aracılığıyla gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bankaların internet şubesi üzerinden kolaylıkla iptal işlemi gerçekleştirmeniz mümkün. Eğer internet şubesi kullanmıyorsanız, en yakın banka şubesine giderek HGS’nizi iptal ettirebilirsiniz. HGS’nizi iptal ettirmek için hangi banka üzerinden abonelik yaptıysanız o bankaya gitmeniz gerekiyor.

HGS İptal Edildiğinde İçindeki Bakiye Ne Olur?

HGS iptal işlemlerinizi gerçekleştirmek için yukarıda yer verdiğimiz bilgileri inceleyebilir ve bu doğrultuda iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. HGS iptal işlemlerini banka ya da PTT üzerinden gerçekleştirdiğinizde içindeki bakiyeye ne olduğu da en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. HGS iptali nasıl yapılır sorusu kadar, iptal işlemi yapıldığında bakiyeye ne olacağı da merak konusudur. HGS iptal işleminizi gerçekleştirdiğinizde içindeki bakiye silinmez. HGS iptal işleminizi PTT üzerinden gerçekleştirdiğinizde PTT çek hesabınıza içindeki bakiye yatırılır. Bu bakiyeyi istediğiniz bir PTT şubesine giderek çekebilirsiniz. Bankalar üzerinden yapılan HGS iptal işlemlerinizde de bakiyeniz silinmez. HGS iptalini bankadan gerçekleştirmek için HGS’nizi bankadan temin etmiş olmanız gerekmektedir. Banka üzerinden HGS iptal işlemi gerçekleştirdiğinizde, içindeki bakiyenin tamamı banka hesabınıza aktarılmaktadır. Hesabınıza aktarılan bakiyeyi internet şubesinden ya da bankamatikten görüntüleyebilirsiniz.

HGS’yi İptal Etmezsen Ne Olur?

Bir çok kişi aracını sattığında HGS’yi iptal etmesi gerektiğini bilmiyor. Bu yüzden de, son dönemlerde bir çok kişiye borçlar yansımaya başlamış durumdadır. İptal edilmeyen HGS araç satıldığında da aktif olarak kullanılmaya devam eder. Eğer aracın yeni sahibi, yeni bir HGS almadıysa, sizin HGS’niz ile geçiş yapmaya devam eder. Bu durumda da sürekli kaçak geçiş bedelleri adınıza yansıtılır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir