Hgs Cezası Ödeme

HGS Cezası ödeme işlemleri, bakiye yükleme veya abonelik işlemleri gibi hem internet kullanılarak hem de internet kullanılmadan gerçekleştirilebiliyor. HGS cezası ödeme işlemleri ve diğer tüm bilgiler için yazımızı okumanızı öneriyoruz.Hızlı Geçiş Sistemi sayesinde ücretli otoyol ve köprü gişelerinden duraklama yapmadan geçiş yapılmaktadır ve bu sayede gişelerdeki trafik yoğunluğu azalmaktadır. HGS sistemi, Türkiye’de 17 Eylül 2012 tarihinden itibaren Kartlı Geçiş Sisteminin sona ermesiyle kullanılmaya başlandı. Hızlı Geçiş Sistemi aktif edildiği günden itibaren Türkiye’de en çok kullanılan ücretli geçiş sistemi haline geldi. Çeşitli avantajlar sağlayan HGS sistemini kullanırken cezalara takılmamak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Öncelikle HGS cezalarından söz edeceğiz, daha sonra da HGS cezası ödeme yöntemleri ve işlemleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

HGS Cezaları Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi’nde de diğerlerinde olduğu gibi geçiş ihlallerinde cezai bedeller yansıtılmaktadır. HGS, Hızlı Geçiş Sistemi olarak adlandırılsa da, gişelerden geçişlerde bir hız limiti yer almaktadır. Bu hız limitinin üzerinde geçiş yaparsanız HGS sistemi aracınızdaki etiketi okumaz ve bunu geçiş ihlali olarak hesabınıza yansıtır. Aynı şekilde, HGS etiketinizin içindeki bakiyeniz tükendiğinde de geçiş ihlali ceza bedeli tarafınıza yansıtılacaktır. Yetersiz bakiyeden dolayı geçiş ihlali cezası yememek için, HGS etiketinizin içindeki bakiyeyi sürekli olarak takip etmeniz gerekmektedir. Trafik cezası olarak aracımızın plakasına yansıtılan HGS geçiş ihlalleri online olarak takip etmeniz de mümkün.

HGS’nin resmi web sitesi olan hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine üyelik yaparak online işlem merkezine giriş yapabilirsiniz. Web sitede yer alan HGS müşteri hizmetleri bölümüne üyelik bilgileriniz ile giriş yaptığınızda HGS’nize ait geçiş ihlallerini, cezaları ve güncel bakiyenizi görüntüleyebilirsiniz.HGS cezalarını görüntüleyeceğiniz bir diğer platform E-Devlet uygulamasıdır. E-Devlet uygulamasına kimlik bilginiz ve şifreniz ile giriş yaptığınız HGS Geçiş ihlallerini sorgulayabilirsiniz. Eğer herhangi bir geçiş ihlali çıkmıyorsa aracınıza kesilmiş bir ceza yok demektir. Bununla birlikte olmaması gereken bir geçiş ihlali tarafınıza yansıtılmışsa buna itiraz etme hakkınız da bulunmaktadır.

HGS Cezası Ödeme İşlemleri

HGS cezaları, gişelerden yaptığınız kaçak geçiş, yetersiz bakiye gibi ihlallerden oluşmaktadır. HGS geçiş ihlallerinden oluşan cezaları 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimden faydalanabilirsiniz. HGS cezası ödeme işlemini en yakın PTT şubesi veya acentesine giderek ödeyebilirsiniz. Plakanız veya TC kimlik numaranızı PTT görevlisine ilettiğinizde, HGS cezanızın olup olmadığını size iletecektir. Eğer HGS cezanız mevcut ise PTT şubesinden kredi kart veya nakit olarak ödeyebilirsiniz.

HGS Etiketi Nereden Alınır?

HGS sistemini genellikle etiket olarak kullanılır ama kart olarak da talep edebilirsiniz. HGS’nizi bulunduğunuz bölgeye en yakın PTT şubesine giderek temin edebilirsiniz. Bununla birlikte bankalardan online sipariş verebilir ve kargo ile adresinize getirtebilirsiniz. Eğer online sipariş vermek istemezseniz banka şubesine giderek HGS satın alabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir