HGS CEZA SORGULAMA

HGS ceza sorgulama işlemleri, gişelerden geçerken HGS kartınızın olmaması ya da bakiyenizin yetersize düşmesi durumunda meydana gelen cezaların sorgulanmasında kullanılır. HGS cezaları, yetersiz bakiyelerde ve HGS kartı olmayan durumlarda plakanıza yazılmaktadır. Araç plakanıza yazılan HGS cezalarını sorgulamak için de bir çok platform kullanabilirsiniz. HGS cezalarını sorgulamak için kullanılan platformlar PTT ve E-Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

PTT Online İşlemlerden HGS Ceza Sorgulaması

HGS geçiş ihlallerini sorgulamak için PTT’nin oluşturmuş olduğu çok güvenilir bir platform mevcut. hgsmusteri.ptt.gov.tr web sitesi üzerinden plakanıza ait geçiş ihlali olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. PTT’nin resmi web adresine kurulmuş olan bu platform sayesinde tüm geçiş ihlallerini sorgulayıp gerekli itirazları ya da düzeltmeleri de yapabilirsiniz. Eğer herhangi bir hata yoksa ve geçiş ihlali hesabınıza yansıtılmış ise bu cezayı geciktirmeden ödemeniz gerekmektedir. HGS ceza sorgulamalarını yapmak için belirttiğimiz platforma giriş yaparak “HGS Geçiş İhlali Sorgulama” ekranına gelebilir ve buradan da plakanız ile sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. Plakanıza kesilmiş herhangi bir HGS cezası bulunuyorsa burada özel olarak çıkacaktır. HGS geçiş ihlali ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için “Müşteri Hizmetleri” bölümüne giriş yapabilirsiniz. Kimlik bilgileriniz ile kayıt yapacağınız bu bölüme giriş yaparak HGS’niz ile ilgili tüm sorgulamaları ayrıntılı olarak yapabilirsiniz. Müşteri Hizmetleri ekranında HGS geçiş ihlalini tarihi, saati ve bölgesi ile birlikte ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Eğer bu geçiş ihlalinde hata olduğunu düşünüyorsanız, HGS müşteri hizmetlerine başvuru yaparak incelenmesini talep edebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden HGS Ceza Sorgulama

Türkiye platformu üzerinde hizmet veren E-Devlet hizmeti aracılığıyla HGS ceza sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet hizmetine giriş yapmak için E-Devlet şifreniz olması gerekmektedir. Bu şifreyi kullanarak E-Devlet sistemine giriş yapabilir ve burada yer alan HGS bölümüne giriş yaparak geçiş ihlallerinizi sorgulayabilirsiniz.

HGS Ceza Ödeme

HGS geçiş ihlalleri genellikle yetersiz bakiyeye düşüldüğünde gerçekleşmektedir. Bununla birlikte HGS kartınız yoksa eğer ve HGS gişesinden geçiş yaparsanız, kaçak geçiş olarak kayda alınırsınız ve plakanıza ceza kesilir. Yetersiz bakiyeden dolayı gerçekleşen cezanız varsa, kısa süre içinde HGS’nize bakiye yüklemesi yaparsanız, bu ceza güncellenir ve gerçek bedel hesabınızdan düşülür. Eğer OGS kullanıyorsanız ve yanlışlıkla HGS’den geçiş yaparsanız, bu da kaçak geçiş olarak kayıt edilmektedir. Bu durumda da HGS’ye dilekçe göndererek bu cezanız iptal edilmesini talep edebilirsiniz. Doğru bir ceza işlemi ile karşılaştıysanız bu cezayı EGM ve GİB web sitelerinde ödeyebilirsiniz. HGS ceza işlemleri genellikle değiştirilip iptal edilebilen işlemlerdir. Bu yüzden siz de yanlışlıkla veya haksız yere ceza aldığınızı düşünüyorsanız, HGS müşteri hizmetlerine dilekçe vererek düzeltilmesini talep edebilirsiniz.