HGS Ceza Affı

HGS ceza affı, dönemsel olarak uygulanan bir sistemdir. Her zaman ceza affından faydalanamazsınız ancak, bazı durumlarda geçersiz olarak sayılan cezalar hesabınızdan silinebilmektedir. Bununla birlikte dönemsel olarak devletin duyurduğu trafik cezası afları, HGS cezalarını da kapsamaktadır.

HGS Cezası Nedir ve Nasıl Uygulanır?

HGS sistemi, adından da anlaşılacağı üzere; köprü ve otoyol gişelerinde duraklama yapmaksızın hızlıca geçebileceğiniz otomatik ödeme sistemidir. HGS kartınız ya da etiketiniz varsa, yalnızca HGS gişelerinden geçiş yapmanız gerekmektedir. HGS kullanıyorsanız, OGS gişesinden geçiş yaparsanız, bu yaptığınız hata size kaçak geçiş cezası olarak yansıtılmaktadır. Bu yüzden, HGS gişesine dikkat ederek doğru yerden geçiş yapmanızı öneriyoruz. Hatalı gişeden geçmenin cezası kaçak geçiş olarak kabul edileceği için, normal geçiş ücretinin 10 katı gibi bir bedel olarak yansıtılmaktadır. Bununla birlikte, HGS ya da OGS kartınız yokken herhangi bir gişeden geçiş yaptığınızda da kaçak geçiş olarak yansıtılmaktadır. HGS hesabınızda yetersiz bakiye ile karşılaştığınızda da geçişisiniz kaçak olarak yansıtılmaktadır. Tüm bu saydıklarımızın her biri geçiş ihlali olarak kayıtlara geçmektedir ve tarafınıza ceza bedeli olarak yansıtılmaktadır. HGS geçiş ihlali ceza bedellerini kısa sürede ödediğinizde yüzde 25 indirim hakkına sahip oluyorsunuz. Eğer ödemezseniz, bu ceza üzerine faiz eklenmektedir. Dönemsel olarak getirilen trafik cezası affı ya da indirimlerinden HGS geçiş ihlali yapanlar da faydalanabilmektedir.

HGS Kaçak Geçiş Ceza Affı Nasıl Uygulanır?

HGS aboneliğiniz yokken HGS gişesinden geçiş yaptığınızda tarafınıza bir kaçak geçiş cezası bedeli yansıtılır. Bu bedel; en uzak mesafe ücretinin 10 katı kadardır. Eğer 1 hafta içerisinde HGS aboneliği yaptırırsanız, bu cezanız affedilir ve hesabınızdan silinir. Silinmediğini görürseniz, HGS müşteri hizmetlerini arayarak ya da mail atarak yardım alabilirsiniz.

HGS Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS ceza affı hakkından faydalanmak için öncelikle, cezanızın olup olmadığını sorgulamanız gerekiyor. Ardından da cezanızın ne zaman ve ne için kesildiğini inceleyip, aftan faydalanıp faydalanamayacağınızı araştırabilirsiniz. HGS ceza sorgulamasını yapmak için bir çok farklı yöntem uygulanabilmektedir. En çok tercih edilen yöntemler arasında PTT’nin HGS müşterileri için hizmete açtığı web platformu yer almaktadır. Bu web platformu üzerinden plakanızı ve kimlik bilgilerinizi giriş yaparak, HGS cezanızın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Bununla birlikte, E-Devlet uygulamasını kullanarak da HGS cezanızın olup olmadığını sorgulama imkanına sahip olursunuz. HGS ceza affı uygulamasından faydalanmak için cezanızın ne zaman kesildiğini iyi takip etmeniz gerekiyor. 1 hafta içinde HGS aboneliği yaparak ve aboneliğinize bakiye yüklemesi gerçekleştirerek, ceza affından faydalanabilirsiniz. HGS cezaları ile karşılaşmamak için; hesap bakiyenizi düzenli olarak takip etmenizi öneriyoruz. Bakiyenizi minimum seviyede kullanırsanız, her an yetersiz bakiye problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir