Hgs Borç Ödeme

HGS borç ödeme işlemleri, diğer trafik cezalarını ödeme gibi internet üzerinden de kolayca yapılabilmektedir. İnternet kullanımının sağladığı avantajlar arasında, HGS borç ödemeleri de yer almaktadır. HGS borçlarını ödemek için uzun uğraşlar vermenize gerek yok. İnternetten faydalanarak çok kısa sürede tüm borç ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Borcu Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi olarak hayata geçirilen HGS, ücreti köprü ve otoyol gişelerinden duraklama yapmadan geçiş yaparak, ödemenizin otomatik olarak hesabınızdan düşülmesini sağlamaktadır. HGS sistemini kullanan aboneler için, körü ve otoyollarda özel olarak ayrılmış HGS bölümleri yer almaktadır. Aracınızla geçiş yaparken, HGS ibaresinin bulunduğu gişeleri kullanmanız gerekmektedir. Hatalı gişeden geçiş yaparsanız eğer, kaçak geçiş yapmış sayılır ve kaçak geçiş cezası ile karşılaşırsınız. Kaçak geçiş cezası olarak da, normal geçiş ücretinin 10 katı kadar plakanız üzerinden trafik cezası işleme konulur. Kaçak geçişlerin bir diğeri de, herhangi bir HGS ya da OGS aboneliğiniz bulunmadan bu gişelerden geçiş yaparsanız, geçerli olmaktadır.

Yetersiz bakiye ile geçiş yaptığınızda da kaçak geçiş bedeli olarak tarafınıza yansıtılır.HGS gişesinden yetersiz bakiye ile geçiş yaptığınızda yansıtılan ceza bedeli, HGS’nize 15 gün içinde bakiye yüklemeniz durumunda silinir ve normal geçiş ücreti bakiyenizden düşülür.HGS aboneliğiniz yoksa ve HGS gişesinden kaçak olarak geçtiyseniz, 15 gün içinde HGS aboneliği yaptırdığınız taktirde herhangi bir ceza bedeli tarafınıza yansıtılmaz ve standart geçiş ücreti hesabınızın bakiyesinden düşülür.

HGS Borç Ödeme Yöntemleri

HGS borcunuzu ödemek için kullanabileceğiniz yöntemler, internet üzerinden veya trafik cezası ödeme noktalarından gerçekleştirilebilmektedir. İnternet üzerinden HGS borcunuzu ödemek için; PTT’nin hizmete sunduğu HGS web sitesine giriş yapabilir ve buradan kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı web platformları üzerinden, normal trafik cezası öder gibi HGS borçlarınızı da ödeyebilirsiniz. Bunun haricinde ise, bankalar aracılığıyla da borç ödeyebilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız HGS borç ödemelerinin hepsini kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Kredi kartınız yoksa ve sadece banka hesabınızdaki para ile ödeme yapmak istiyorsanız; bankanızın internet şubesine giriş yaparak, hesap bakiyeniz ile HGS borcunuzu ödeyebilirsiniz.

HGS Bakiye Yükleme Yöntemleri

HGS bakiyelerine yükleme yapmak için de internetin kolaylıklarından faydalanabilirsiniz. İnternet üzerinden gerçekleştireceğiniz HGS bakiye yüklemelerinin tümünü kredi kart ile yapabilirsiniz. Kredi kartı kullanmak istemezseniz, banka hesabınızın internet şubesi üzerinden yükleme yapabilirsiniz. Banka üzerinden HGS bakiyesi yüklemek için, HGS aboneliğinizi banka tarafından gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir. PTT üzerinden HGS temin ettiyseniz eğer, HGS bakiyenizi de yalnızca PTT platformları ve PTT şubelerinden yükleme yapabilirsiniz.

HGS Aboneliği Nasıl Yapılır?

HGS aboneliği gerçekleştirmek için; en yakın PTT şubesi ya da Banka Şubesine gidebilirsiniz. Ayrıca, bankaların internet şubelerini de kulanabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir