2016 Hgs Cezaları

Türkiye’de ücretli otoyol ve köprülerden geçiş yaparken HGS hizmetini kullanarak hızlı bir geçiş yapabilirsiniz. HGS gişelerinden geçiş yaparken belirlenen ücret aracınıza ait HGS’nizden düşülmektedir. Çeşitli teknik hatalar ya da yetersiz bakiyeden dolayı HGS hesabınıza ya da plakanıza HGS cezası yansıtılmaktadır. 2016 HGS cezaları genel olarak hatalı geçiş bildirimlerinden kaynaklanmıştır.

Teknik Arızadan Dolayı HGS Geçiş Cezası

Bazı durumlarda HGS kartınızda bakiye olsa bile gişeden geçerken kaçak geçiş olarak kayda geçersiniz. Böyle durumlar genellikle gişe sisteminde kaynaklanan problemlerden dolayı oluşmaktadır. Arıza sebebiyle kaçak geçiş olarak kayıt edildiğinizde normal ücretin 10 katı kadar bedel ödersiniz. Bu bedeli ödememek için düzeltme yaptırmalısınız. Hatalı HGS geçişlerinde karşılaştığınız cezalardan dolayı hesabınıza yansıtılan bedeller, başvuru yaptığınız zaman güncellenip normale döndürülmektedir. Bunun için online işlemlerde geçişlerinizi sorgulayabilir ve hatalı olduğunu düşündükleriniz varsa, HGS müşteri hizmetlerine başvuru yaparak düzeltilmesini talep edebilirsiniz. 2016 HGS cezaları arasında yer alan kaçak geçiş bedeli en uzun mesafenin 11 katı olarak plakanıza kesilmektedir. HGS kaçak geçiş cezası da trafik cezası gibidir ve kısa sürede ödenmesi gerekir. Ödenmediği durumlarda üzerine faiz eklenmektedir.

Yetersiz Bakiyeden Dolayı HGS Geçiş Cezası

En sık karşılaşılan cezalardan birisidir. Otomatik ödeme talimatı vermemiş olan HGS kullanıcıları, gişelerden geçiş yaparken kaçak geçiş olarak hesabınıza yansıtılır. Bu geçiş bedeli de en uzak mesafenin 11 katı olarak geçerli olmaktadır. Örneğin; 8,5 TL olan en uzun mesafe ücreti cezalı olarak 93,50 TL olmaktadır. Yetersiz bakiyeden dolayı geçiş cezası alırsanız en kısa sürede HGS’nize bakiye yüklemeniz gerekmektedir. Bakiyeyi yüklediğinizde geçiş ücreti güncellenmektedir. Güncellenmediği durumlarda da HGS müşteri hizmetlerinden düzeltme talep edebilirsiniz.

HGS Bakiye Ödemeleri

HGS geçişleri sırasında yetersiz bakiye sorunu ile karşılaşmamak için her zaman bakiyeniz olması gerekmektedir. HGS online işlemlerden kalan bakiyenizi takip ederek, gerekli yüklemeleri yapabilirsiniz. HGS yüklemeleri için PTT şubelerini ve bankaları kullanabilirsiniz. Bankaların internet şubelerinden ödeme yapmak için HGS’nizi banka üzerinden temin etmiş olmanız gerekmektedir. HGS’yi temin ettiğiniz banka üzerinden bakiye yüklemesi yaptırabilirsiniz. Banka üzerindeki HGS yüklemelerinde kredi kartı ya da banka hesap bakiyesi kullanabilirsiniz. PTT şubelerinden de nakit para ya da kredi kartı ile HGS yüklemesi yaptırabilirsiniz.

İnternet üzerinden HGS bakiye yapmak için hem PTT hem de Bankaları kullanabilirsiniz. PTT’nin HGS için hizmete sunduğu online işlemlere kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaparak kredi kartınızdan bakiye yükleyebilirsiniz. Bankaların internet şubelerinden de ödeme ekranını kullanarak HGS bakiye ödemesi yapabilirsiniz. Yetersiz bakiye ile karşılaşmamak için bankalardan otomatik ödeme talimatı vermenizi öneriyoruz. Otomatik ödeme talimatı sayesinde bakiyeniz azaldığında belirlediğiniz tutar otomatik olarak hesabınıza geçirilmektedir. Otomatik ödemede kredi kartı ya da hesabınızı belirtebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir